Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpodstawne wezwania służb są karalne!

Rola numeru alarmowego 112 jest jednoznaczna – zapewnić pomoc w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub mienia. Każde bezpodstawne zgłoszenie mobilizuje personel i pojazdy, więc te zasoby nie mogą być wykorzystane, gdy w tym czasie jest awaryjna sytuacja i szybka reakcja jest kluczowa. To zagraża bezpieczeństwu nas wszystkich. A niestety takich zgłoszeń nie brakuje.

W minioną niedzielę (24.03.2024 r.) kilkanaście minut przed godziną 18:00 ze stanowiskiem kierowania gołdapskiej jednostki skontaktowała się zrozpaczona kobieta. Z jej relacji wynikało, że została ona pobita przez partnera i potrzebuje pomocy. Oficer dyżurny natychmiast we wskazane miejsce skierował patrol policji. Na miejscu mundurowi nie potwierdzili tego zgłoszenia. Okazało się, że kobieta jest kompletnie pijana. Zgłaszająca nie posiadała obrażeń i nie wymagała pomocy medycznej. 53-latka nie potrafiła też logicznie uzasadnić dlaczego zadzwoniła pod numer alarmowy 112. Podczas przeprowadzanej interwencji była pobudzona i agresywna w stosunku do swojego partnera. W efekcie to zgłaszająca trafiła do policyjnej celi do wytrzeźwienia, a następnego dnia została ukarana mandatem karnym w wysokości 500 złotych.

Pamiętajmy!

Na numery alarmowe tj. 112, 999, 998, dzwonimy tylko w uzasadnionych przypadkach. Za bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych zgodnie z art. 66 Kodeksu wykroczeń sprawca podlega karze aresztu (od 5 do 30 dni), karze ograniczenia wolności lub karze grzywny do 1.500 złotych.
Takie zachowania odciągają funkcjonariuszy od ważnych zadań. Policjanci zawsze reagują na każde zawiadomienie, więc reagują również na te fałszywe. Funkcjonariusze także informują o zdarzeniu inne instytucje.

Takich i podobnych zgłoszeń jest wiele. Przed wybraniem numeru alarmowego każdy powinien się zastanowić czy sprawa, z którą dzwoni, wymaga interwencji policji, ponieważ wzywając ją bezpodstawnie, można przyczynić się do nieudzielenia pomocy innej osobie, która naprawdę takiej pomocy potrzebuje, a do której — w wyniku np. głupiego żartu — patrol policji nie dotrze.

 

 

Powrót na górę strony